Uzmanlara göre selülitin tanımı


 

Selülit ile başedebilmenin yolları nedir?1 Ağustos, 2005 16:14:00 (TSİ)

 

En son selülit tedavilerini gözden geçiren üç selülit uzmanı, selülitin ne olduğu konusundaki bilimsel verileri açıkladı.

Uzmanlar, kadınların selülit ile nasıl başedebileceğini de belirtti.
 
'Cellulite Solution' kitabının yazarı Hollywood dermatoloğu Howard Murad konuyu özetlerken, "selülit bir yağ sorunu değil, bir deri sorunu, kilonuzun ne kadar olduğu ya da ne kadar kilo verdiğinizle hiç ilgisi yok, tamamen cildinizin sağlığı ile ilgili" dedi.
 
En zayıf vücutlar da bile selülit oluşabiliyor. Selülite yol açan yağ ise, beden ölçüsünü değiştiren yağdan farklı. Şişmanlık yağı derinin çok altlarında, kemiklere yakın bir bölgede yer alıyor ve vücut, bu yağları yakarak enerji kullanabiliyor.
 
Selülit ise cilt içinde yeralan yağ hücrelerinden oluşuyor. Bu yüzden yakıt olarak yakılamıyor ve egzersiz yapmak ya da lipo-suction ile yağları aldırmanın yararı olmuyor.
 
Çoğunlukla kadınların ve özellikle 35 yaşın üzerindeki kadınların sorunu olan selülit, doktorlara göre anatomik ve hormonlar ile ilgili bir sorun. 
 
New York Juva Cilt ve Lazer Merkezi Tıp Direktörü Dr. Bruce Katz da "kadınlardaki hormonel değişimlerin selülite neden olduğu biliniyor, bunun yanında da 'septa' ismi verilen anatomik yapıların içinde yer alan bozulma ile septanın gençken elastik olması, yaşlandıkça ise sertleşmesi hafif olan selülit hücrelerinin yüzeye çıkmasına neden oluyor" diye konuştu.
 
"Kadınlarda septa dikey bir desen oluştururken, erkeklerde diyagonal, gençken ikisi de farketmiyor, her iki şekil de selülitin derinin derinliklerinde kalması için yeterli" diyen Dr. Bruce Katz, "septa bozulunca kadınlardaki dikey patern 'şilte' etkisi yapıyor ve düğmeli bir yastıkta olduğu gibi selülit yağ hücreleri aralardan fışkırarak tipik selülitli 'çukurlu' vücut görüntüsünü yaratıyor" dedi.
 
Dermatoloji Danışmanları Birliği Direktörü Amy Newburger da septanın şeklinin yanında, sayısının da önemli olduğunu belirtti.
 
Zamanla deri hücrelerini besleyen dolaşım sisteminin de zarar gördüğünü ve sorunun daha da kötüleşmesine yol açtığını belirten Newburger, "selülit kalıtımsal, bebekken bile ciltteki septa bantlarının sayısına bakarak sorunun ileriki yaşamda boyutları tahmin edilebiliyor" dedi.
 
Newburger, günümüzde aşağıdaki çözümlerin var olduğunu anlattı:
 
1)Krem ve losyonlar:
 
Amacı hücre dolaşımını uyarmak, yağları eritmek, sıvıları hareket ettirmek ve toksinleri dışarı atmak olan bu ürünlerin ana maddesi kafeinin de üyesi olduğu metilksantinler.
 
Bu kremler hücrelerin arasındaki boşluklardan sıvıları dışarı çekiyor ve lipoliz işlemini (cildin hemen altındaki yağ hücrelerinin yakılmasını)  başlatıyor.
 
Lipozom teknolojisi gibi metilksantinleri deri altına gönderen sistemler de yararlı. İçinde ne kadar çok metilksantin konsantrasyonu olursa, krem o kadar işe yarıyor ve sonuçlar sekiz hafta içinde belirginleşiyor.
 
2)Selülit rejimi:
 
Cildi 'besleyen' bir rejim ile içinde lesitin, esansiyel yağ asitleri, amino asitler ve antioksidan maddeleri olan gıdalar yeniyor.
 
Bu maddelerden zengin olan rejim hücre enflamasyonunu ve sıvıları azaltıyor, cilt hücrelerinin derinliklerinde dolaşımı artırıyor.
 
Hücre duvarları güçlenerek, selülitin yüzeye göç etmesi önleniyor. Bağ dokularının orta katmanında kolajen üretimi artırılarak dolaşımın da artırılması hedefleniyor.
 
Yenmesi gereken yiyecekler arasında yumurta, soya fasulyesi, karnabahar ve yer fıstığı lesitin için, çilek, nar ve böğürtlengiller ile portakal ve greyfurt gibi narenciye meyveleri ise antioksidanlar, polifenoller ve amino asitleri için bulunuyor.
 
Rejimin yanı sıra yukarıdaki maddeleri hap olarak almak ve ot serumları ile deriye takviye yapmak da olası.
 
Yapılan bir araştırmada bu terapi ile 12 haftada cilt sıkılığında yüzde 78 oranında bir artış ve genişleme izlerinde de yüzde 47 azalma kaydedildi.
 
3)Işıklı cihazlar:
 
Lazerle çalışan bu tekniklerde enerji kullanılarak selülit eritiliyor ve mekanik masaj da dolaşımı ve lenf drenajını artırıyor.
 
'Triactive' adı verilen bir cihaz önce deriyi soğutuyor ve üst katmanlara zarar vermeden lazerin derinlere işlemesini sağlıyor. Daha sonra emme ve lazer uygulanarak selülit tedavi ediliyor.
 
Hücre düzeyinde dolaşım artıyor, sıvılar uzaklaştırılıyor, yağ hücrelerine baskı uygulanıyor, vakum ile de septa bantları gevşetilerek çukurlu görünüm ortadan kaldırılıyor.
 
Bu işlemin 16 hafta boyunca 40 dakikalık seanslar halinde haftada iki kez uygulanması gerekli.
 
Diğer bir cihaz da radyofrekans ve enfraruj ile hücreleri ısıtıp selülitin dışarı salınmasını sağlıyor.
 
Vela Smooth adı verilen bu sistemde de septa şeritlerinin gevşetilmesinden sonra vakumla salınım sağlanıyor. Enerjisi daha yüksek olduğu için tıp alanına giren bu sistemin 10 seansı en az altı aylık bir etki yaratıyor.
 
4)İleri teknolojili masaj:
 
'Endermoloji' diye adlandırılan bu teknikte derinin bağ dokuları silindir rulolar ile derin düzeyde baskı yaratılarak, kan akışı ve lenfatik drenaj uyarılıyor ve hücrelerden yağ atmak için vücudun doğal sisteminin harekete geçirildiği iddia ediliyor.
 
Endormoloji ile 45 dakikalık 14-20 seanstan sonra aylar, hatta yıllar süren etki sağlandığı söyleniyor.
 
5) Mezoterapi:
 
Yağ hücrelerini yakmak ve sert septa şeritlerini eritmek için ilaç, ot ve vitaminlerden oluşan bir 'kokteyl'in 30-60 dakikalık seanslar ile hızla zerk edilmesini içeren mezoterapi, optimum sonuçları 10 seanstan sonra sağlıyor.
 
Tıbbi açıdan uzman kişiler tarafından yapılması gereken bu işlem, bazı uzmanlarca yüzde 90 başarı oranına ulaşıyor.
 
Sonuçların da uzun dönemli olduğuna dair bazı kanıtlar mevcut.