Hangi Hastaliga Hangi Yiyecekler

Doga bir eczane gibidir! Tahil, sebze ya da meyvelerde bulunan çeşitli maddeler, vitaminler;depresyondan tansiyona birçok hastaliga iyi gelir. Urfa'nin aci pul biberinin cilde yararli, teni güzelleştiren maddeler içerdigini, Ilaçta aspirin neyse, yiyecekler içinde elmanin da o, oldugunu söyleyen Londra Üniversitesi uzmanlarinin hazirladigi dogal savaş programinda hangi hastaliga karşi neler yemeniz gerektigi anlatiliyor. Türk hekimlerimizin de onayladigi faydali bilgiler.

GRIP

Satsuma: (Küçük portakal) Içerdigi folik asit ve C vitamini sayesinde öksürügü ve kanli tükürükleri keser. Ayrica kan pihtilaşmasina karşi en etkin dogal yiyecek oldugu için ileri yaşlarda felç ya da kalp krizi riskini de azaltir. 

Tarçin: Yemeklere girmiş olabilecek E-coli bakterisinin vücutta yayilmasini engeller. Mideyi düzene sokar. Kusmayi engeller. Hatta bal ya da limon suyuyla birlikte alindiginda bogazdaki yanmalari keser. 

Hardal: Içindeki singrin maddesi, midenin gaz çikarmasina yardimci olur. Sindirim sistemini düzenler, mide agrilarini giderir. En fazla bir çay kaşigi alinmalidir. 

Nane: Içerdigi mentol, midenin normalleşmesine neden olur. Vücuda giren grip mikrobuna karşi savaştigi gibi, ileri yaşlarda ülsere yakalanma riskini de azaltir. Nane çayi, baş agrisi, grip, stres gibi hastaliklarin yani sira mide yanmasina da bire birdir.

DEPRESYON

Avokado: Sindirimi çok rahat olan bu meyvayi özellikle yeni dogmuş bebeklerin ilk mamasi olarak tavsiye ederiz. Içerdigi E vitamini kalbe iyi gelir, yüksek potasyum da dinç tutar ve insani depresyona sokan uyuşukluluk ve rahatligi üzerinden atar. Vücudun kolesterol oranini ayarlar. Teninizin sürekli hücre yenilemesine neden olur. (Zayiflamak isteyenler dikkat: Yag orani bir çikolata kadar yüksek olan avokadoyu yememenizi öneririz.) 

Çikolata: Sütlü çikolatalari tercih edin. Çünkü içerdigi kakao yagi, magnezyum, E vitamini beynin kendisini yenilemesine ve psikolojik rahatlik saglamasina yardimci olur. Migreni olanlar çikolatadan uzak durmalidir.

Istiridye: Içindeki demir, sperm sayisini ve insanin seks gücünü artirir. A, B12 ve C vitaminleri içerir. Beyin için en faydali yiyecek olan istiridye, enerji verir. (Dikkat: Kolesterol orani birçok baligin iki katidir.) 

Patates: Orta boy bir patates,bir insanin bir gün içinde almasi gereken C vitaminini içerir. Beyindeki serotonin adli kimyasal maddenin kendisini yenilemesini saglar.

IDRAR YOLLARI

Nane:Idrar söktürücü özellige sahiptir. Içerdigi mentol, midenin normal işlevini görmesine neden olur. Vücuda giren grip mikrobuna

karşi savaştigi gibi, ileri yaşlarda ülsere yakalanma riskini de azaltir. Sabahlari mide bulantisini keser. Nane çayi, baş agrisi, stres gibi hastaliklarin yani sira mide yanmasina da bire birdir. Ancak nane çayini aç karnina degil, tok karnina içiniz.

Elma: Içindeki C vitamini ve pektin oldukça faydalidir. Kolesterolü düşürür, sindirim sistemini düzenler ve idrar ve hacet yollarindaki sorunlari giderir. Kepekli ekmek: B3 vitamini, demir, potasyum ve folik asit içerir. Çok fazlasi idrar yollarina zarar verirken, günde 2 dilim yemek iyi gelir

ALERJI

Kayisi: Içindeki betakarotene adli madde hücrelere saldiran molekülleri kontrol altina alarak,kanseri önler. Bir kayisi ne kadar parlaksa, içindeki betakarotene orani o kadar yüksektir. Içerdigi kalsiyum ve magnezyum, girtlak yanmalarini engeller. Kuru kayisiya rengi bozulmasin diye eklenen sülfür dioksit, astim gibi alerjilere iyi gelir.

HEMOROID (BASUR)Hindistan cevizi: Içerdigi myristin adli madde kusmayi engeller, basur tedavisinde birebirdir.

(Dikkat! Ancak fazlasi basur için tehlikelidir.)

KARIN AGRISI

Papatya çayi: Bagirsak yollarinda toplanan gazi çikartir, sindirim sistemini düzenler, mide agrisini keser.

KARACIGER

Enginar: Cynarine adli madde sayesinde en sert yiyecekleri dahi sindirimine yardimci olur.Karaciger hastalarinin yani sira romatizma, artirit ve gut hastaligina yakalananlarla, hamilelere şiddetle tavsiye ederiz. Meyan kökü: Dünya üzerinde birçok kabile yüzyillardir ülser, artirit, bronşit ve karaciger rahatsizliklarina karşi meyan kökünü "dogal ilaç" olarak kullanir. Adrenalini yükseltir, insanin strese girmesini engeller, kan basincini düşürür.

Zerdeçal: Karaciger rahatsizliklarinin yani sira sindirime de yardimci olur.

DİŞ

Ekmek: Şekerli yiyecek yenildiginde içindeki asitler dişlere her 20 dakikada bir saldirir. Ekmek,dişleri korur. Gün boyunca 6 ila 11 dilim ekmek yiyin.

Meyve: (Her çeşit) Günde 2 ila 4 ögün meyve tüketin.

Sebze: (Her çeşit) Günde 3 ila 5 ögün tüketin.

Yogurt veya beyaz peynir: Eger yemekler arasi atiştirirken diş sagliginizi düşünüyorsaniz,kalsiyum deposu olan bu iki yiyecegi tercih edin.

Muz: Yüksek miktarda karbonhidrat içerir. Zengin bir potasyum kaynagidir. Bu mineral, kalbin düzenli olarak çalişmasini ve tansiyonun düzenli olmasini saglar.

TANSIYON

Rezene: Içerdigi potasyum sayesinde tansiyonu düzenler. Saglikli kan hücreleri için gerekli olan folik asidi de bol miktarda bulundurur. Rezene çayi sindirim için iyidir.

Tahil: Kan damarlarini gevşeten ve rahatlatan bir tür fotosentez kimyasal maddesi içeriyor. Bu sayede kanin damarlardan daha rahat geçmesini sagliyor. Tahil yemek sebzelere oranla vücutta daha fazla kalori yakilmasini saglar. Kalorinin azalmasi tansiyonu düzenler.

Un: Yapildigi tahilin besin degerlerini içerir. B vitaminleri, E vitamini, demir ve magnezyum açisindan oldukça zengindir.

Karaciger: Saglikli bir bagişiklik sistemi, cilt ve keskin gözler için gerekli olan A vitamini açisindan zengindir. Küçük bir porsiyonu günlük A vitamini ve demir ile aylik B12 vitamini ihtiyacini giderir.

SINDIRIM SORUNLARI

Arpa: Içerdigi kalsiyum ve potasyum gibi mineraller ile B vitamini vücuda direnç kazandirir.Ayrica ABD'deki bir araştirma, 6 ay boyunca her gün arpa ürünü şeylerin yenmesinin kolesterol oranini yüzde 15 düşürdügünü kanitladi.

Yogurt: Günde 150 gram yogurt vücudun bir günlük kalsiyum ihtiyacini karşilar. Meyvali yogurtlara 3 çay kaşigi şeker eklendigi için şeker oranlari daha yüksektir. Yogurttaki potasyum, kan basinci ve kalp atişlarini düzenler. Midenin yiyecekleri düzenli olarak ögütmesini saglar...

KILO KAYBI

Çikolatali puding: Bu sayede vücuttaki kan istedigi protein ve mineralleri alir. Ingiliz Saglik Bakanligi, kilo kaybi yaşayanlarin günde 3 kez 1 hafta boyunca puding yemesini tavsiye ediyor.

Peynir: 100 graminda 78 kalori bulunuyor.

Yumurta: Günde 2 yumurta kadinlarin günlük protein ihtiyacinin 4'te 1'ini, erkegin ise 5'te birini karşilar. A,D,E ve B vitaminleri içeren yumurtadaki selenyum maddesi, bebeklerde sindirim sorunlarini çözer, yetişkinleri de kansere karşi korur.

Dondurma: Günde 2 top vanilyali dondurma yemek, insan vücudunun günlük protein ihtiyacinin yüzde 20'sini karşilar.

Salam: B vitamini, demir, sodyum ve potasyum deposudur.

MENOPOZ

Nohut: Sebze hormonu "fitoöstrojen" içerir. Bunlar östrojenin vücuttaki etkilerini dengeler ve menopozun yarattigi etkilere karşi korur. Sebze proteininin en zengin kaynaklarindan birisidir.

Kola: Kafein vücudun yorgunlugunu alir ve konsantrasyonu saglar.

Üzüm: Içerdigi "elajik" asit sayesinde menopozun neden oldugu kemik erimesine karşi korur. Kandaki östrojen seviyesini yükselterek de menopoz semptomlarini en aza indirir. Kuru erik: Sadece iki-üç adet yemek dahi vücudun ihtiyaci olan antioksidanlari karşilar. Idrar yollari kaslarini rahatlatir. Bu da kolon kanserine karşi korur. Demir, A vitamini, B6 vitamini ve potasyum içerir. Içerdigi yüksek orandaki bor minerali sayesinde menopoz dönemindeki kadinlarda östrojen seviyesini dengede tutar. Tatli patates: Adrenal salgilayan bezleri güçlendirerek vücuda enerji saglar. Fosfor, magnezyum, kalsiyum, C vitamini, potasyum ve folik asit içerir.

ROMATIZMA

Enginar: Vücuttaki zehiri atma etkisi sayesinde başta romatizma olmak üzere gut hastaligi ve eklem yanmasina karşi birebirdir. Folik asit ve potasyum kemikleri güçlendirir.

Domates: C vitamini boldur.

Tahil: Içerdigi dogal kimyasallar, romatizmanin yol açtigi eklem yanmalari ve romatizmal agrilari hafifletir.

Kekik: Timol adi verilen bir tür dogal yag, vücuttaki diger yaglarin parçalanmalarini saglar. Kekik yagi banyoda sürüldügü zaman romatizma agrilarini büyük oranda azaltir.

Zencefil: Uyarici etkileri kan damarlarini genişletip kan dolaşimini artirarak romatizma agrilari ve yanmalari yok eder.

SiSTiT

Kuşkonmaz: Folik asit, C ve E vitaminleri içerir. Yenilen besinlerin vücuttaki zehirli kalintilarini atmayi saglar. Karaciger ve böbreklerin çalişmasini kolaylaştirir, destekler. Bu nedenle doktorlar, sistit hastalarinin mutlaka kuşkonmaz yemeleri gerektigini söylüyor.

KANSIZLIK

Hurma: Türüne göre degişse de hurmalarin birçogu yüksek oranda demir içerir. Besin degeri yüksek ve önemli bir enerji kaynagidirlar. Dogal müshil etkisine sahiptir. Kurutulmuş olanlarina göre daha yüksek oranda su ve daha düşük kalori içerir.

IDRAR VE BÖBREK

Pancar: Böbrekleri çaliştirir. Önemli bir potasyum kaynagidir. Vücuttaki tuz oranini dengeler. Bu sayede böbrekler ve idrar yollarinin çalişmasini destekler.

Kavun: Orta boy bir kavunun yarisi, günlük C vitamini ihtiyacini tamamen karşilar. A vitamini ve betakaroten içerir. Bunlar antioksidan, yani vücudu temizleyici etkiye sahiptir. Böbrekleri rahatlatir. Yüksek miktarda su ve düşük miktarda kalori içerir.

DIYABET

Kuru fasulye: Lif açisindan zengin bir besindir. Bu da diyabet riskini büyük oranda azaltir.Içerdigi karbonhidratlari vücudun şekere dönüştürmesi uzun sürer.

Mercimek: B vitamini, demir, kalsiyum, potasyum, fosfor ve magnezyum içerir. Çözünebilir lif içermesi sayesinde kandaki kolesterol oranini düşürür. Bu nedenle diyabet ve kalp hastalari için kaçinilmaz bir besindir.

BAŞ AGRISI

Nane: Nane çayi baş agrilarini dindirmek için birebirdir. Içerdigi mentol ve mentol dogal yaglari sayesinde mideyi rahatlatma etkisine de sahiptir.

Biberiye: Kimyasal içerikleri sayesinde dogal bir agri kesici görevi görür.

Çikolata: Dogal antidepresan özelligi vardir. Çikolata magnezyum ve demir içerir. Sinirleri gevşetici özelligi sayesinde baş agrisini dindirir.

VÜCUT SU TUTMUŞSA

Kuş üzümü: 100 grami günlük C vitamini ihtiyacinin tam 3 katini karşilar. Antibakteriyel ve yanmayi önleyici etkileri vardir. Zengin potasyum ve düşük tuz içerigi, dehidratasyonu olanlar için önemli bir dogal ilaçtir.

Kabak: 100 gram kabak günlük folik asit ihtiyacinin 4'te birini karşilar. Yüksek orandaki potasyum sivi-tuz dengesini saglar.

Tahil: Idrar yollarini açici, çaliştirici ve rahatlatici etkileri sayesinde dehidratasyonu rahatsizligi bulunanlarin mutlaka yemeleri gerekir. Mideyi rahatlatici özelligi vardir.

EGER MIDENIZ RAHATSIZSA

Tarçin: Mide yanmalarini ve kusma hissini alir.

Hindistan cevizi: Sütlü içeceklere eklendigi zaman mideyi gevşetici ve gazini alici bir etki yaratir. Mide bulantilarini önler.

Lahana: Mayalanma sirasinda laktik asit üretir. Bu da sindirim sistemindeki zararli bakterileri öldürerek sindirime yardimci olur.

GUT (DAMLA HASTALIGI)Hamsi: Omega-3 yagi açisindan çok zengindir. Kolesterol seviyesini düşürür. Kanin pihtilaşmasini önleyerek damar tikanikligi, kalp krizi ve dolayisiyla da felç geçirme riskini düşürür. Haftada en az 1 kez yemek gerekir. Kalp hastalari için bu miktar haftada 3-4 porsiyon olmalidir.

ADET SANCISI

Muz: Içerdigi yüksek oranda B6 vitamini sayesinde kadinlarin adet dönemi sancilarini büyük oranda azaltir. Dogal bir agri kesici gibidir.

Tarçin: Koli basilinin üremesini önler. Limon çayina balla birlikte eklenerek içildiginde hem nezlenin yol açtigi bogaz agrilarina hem de adet dönemi sancilarina iyi gelir.

HAMILELIK

Enginar: Bol miktarda folik asit ve potasyum içerir. Düşük yag orani, sindirimi kolaylaştirici etkisi, antioksidan özellikleri sayesinde anne adayi ve bebegin sagligina önemli faydalari vardir.

Bögürtlen: E vitamini içerir. Vücuttaki zararli besin atiklarinin temizlenmesini saglar. C vitamini boldur. Cenini korur.

ÇÖLYAK HASTALIGI

Kestane: Önemli bir enerji kaynagidir. Kolayca sindirilebilir. Çölyak hastalari için bugday içermeyen un kaynagi olabilir. E ve B6 vitaminleri içerir. yag oranlari düşüktür.

TIROID

Midye: Omega-3 yagi açisindan zengin bir besin kaynagidir. Içerdigi selenyum minerali tiroit bezlerinin normal işleyişi için gereklidir.

FELÇ

Turunçgiller: C vitamini zengini turunçgiller içerdikleri flavonoid adli antioksidanlar sayesinde atardamarlarin, kalbin zarar görmesini önlüyor. Portakal içerdigi folik asit, kalp dostu potasyum ve kalsiyum sayesinde saglikli alyuvar hücrelerinin çogalmasina neden oluyor.

Hamsi: Kolesterolü düşüren ve kan pihtilaşmasini önleyen Omega-3 bol bol var.

ASTIM

Sogan: Sarimsakla birlikte enfeksiyonlarla mücadele eder. Kükürt bileşimleri atardamarlarin zarar görmesini önler. Sogan; kemik erimesine de iyi geliyor.

ARTIRIT

Enginar: Enginarin en büyük özelligi toksinleri temizleme yetenegidir. Bu nedenle artirit ve romatizmasi olan hastalara özellikle tavsiye ediliyor. Cynarine adli madde, karaciger ve safra kesesinin rahatsizlanmasini engelliyor.

STRES

Mayan kökü: Antivirüs etkisi vardir. Karacigeri korur. Adrenalin salgilanmasini dengeler. Stresle başa çikabilmek için gerekli olan kortizol hormonunu salgilatir.

ÜLSER

Lahana: Ülseri olan kişiler için tonik, yani mideyi temizleyici etki yaratir. Yüksek oranda C vitamini içerir. Kirmizi lahana vücutta antioksidan özellige sahip A vitamini içerir. Kanseri önleyici etkiye sahiptir.Çig olarak salatalara katilmasi tavsiye edilir.

KEMIK ERIMESI

Kayisi: Yüksek oranda kalsiyum ve magnezyum içerir.

Süt: Kalsiyum, protein, B2-A-E-D vitaminleri, folik asit, fosfor ve demir kaynagidir. Kalsiyum, D vitamini ve fosfor ile birlikte kemikleri ve dişleri güçlendirmek için çalişir. Bunlarin eksikligi kemikleri eritir.ARAÇ TUTMASI

Zencefil: Sindirime yardimci olur. Mide bulantisini giderir. Enerjinizi artirir. Seyahatin ve otomobilde uzun süre gitmenin yol açtigi bulanti ve rahatsizliklari azaltir.

CILT SORUNLARI

Papatya: Bitkisel yag ve kimyasallar içerir. Çay olarak içildiginde sindirime yardimci olur, karin agrilarini dindirir. Sicak bir banyonun ardindan hazirlanacak papatya çayi torbalari, egzamanin neden oldugu kaşinti ve yanmalari alir.

Aci pul biber: Portakaldan 3 kat daha fazla oranda C vitamini içerir. Capsantin adli kimyasal madde zona hastaliginin neden oldugu agrilari dindirmek için yapilan kremlerde kullanilir. Portakal suyu: Bir bardak portakal suyu günlük C vitamini ihtiyacinizin tamamini karşilar. Içindeki potasyum vücudun su dengesini korur; cildin kurumasini, kirişikliklarin meydana gelmesi önler. Portakal yagi:Susam yagiyla kariştirilarak kullanildiginda iyi bir cilt yagi elde edilir.Ayrica;selülitli bölgelere portakal yagiyla masaj yapilmasi tavsiye edilir.

LAKTOZ DAYANIKSIZLIGI

Badem: Yüksek oranda kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, E vitamini, B2 vitamini, antioksidan içerir. Bu nedenle laktoz (süt şekeri) dayaniksizligi bulunan ve günlük gidalar yiyemeyen kişiler için badem ideal bir besin kaynagidir.

KALPBezelye: Haftada 10 porsiyon domatesli bezelye yemegi yiyen bir erkegin, yemeyene oranla prostat kanserine yakalanma riski yüzde 35 daha az. B vitamini ve protein deposu olan bezelye, kalp için de çok önemli.

Kepekli Ekmek: Kalp hastaliklariyla bagirsak kanseri için faydalidir.Günde 12 gramdan fazlasi kişiye göre zararli olabilir.

Kiraz: 100 graminda 40 kalori bulunuyor. Içerdigi ellegic asit, vücudu kansere karşi korurken,kiraz kalp damarlarindaki normal bir kan dolaşimini saglar. Çok kiraz yenmesi, gut hastaligina

yakalanma riskini de düşürür.Günde 20 kiraz yemek 1 aspirin yerine geçiyor.

Çikolata: E vitamini, magnezyum ve demir; kalp hastaliklarina yakalanma riskini düşürür. Günde en fazla 1 çikolata yiyin.

Elma: Günde 5 adet yiyin.

Misir Gevregi: Günde 1 tabak yeterli.

Salatalik: Diyet yapanlarin en büyük yardimcisi olan salatalik, kolesterolü düşürür. Kalbi güçlendirir.

Unutmadan ekleyelim. Salatayi soymadan yiyin. Çünkü kalbi kuvvetlendiren madde, kabugu ile derisi arasinda bulunuyor.

Yumurta: Tüm yiyecekler içinde en kaliteli proteini içerir. En önemli özelligi, kolesterol oranini düzenleyen lesitin maddesi içermesi. Tavada az yagda pişirilmiş yumurtayi tavsiye ederiz.

Sarimsak: Mutfaginizdan eksik etmeyin. En az 1000 dogal tedavide kullanan sarimsak, sindirim sisteminden, kansere, kan dolaşimindan kalp hastaliklarina kadar her şeye yarali. Ancak hamileler dikkat olmali. Aşiri sarimsak da kalp yanmalari ve çarpintilarina yol açar. Günde bir diş yeter.

Humus: E vitamini zengini humus, kanda kolesterol oranini da ayarlar.

Kavun: Bir kavunun yarisi insan vücudunun günlük C vitamininin ihtiyacinin tamamini, A vitaminin de yüzde 15'ini karşilar. Kavun, kalp ve böbrek hastalarinin diyetlerinde sikça kullanilan bir meyvedir.

Süt:Tam bir kalsiyum, protein, folik asit, A, E ve D vitaminleriyle fosfor deposu. Çocuk ve genç ve hamilelerin günde en az yarim litre süt içmesi tavsiye ediliyor.

Şeftali: Bir şeftali, günlük C vitamini ihtiyacinizin yarisini karşilar. Sindirimi kolay olan meyvanin koyu renklilerini tercih edin. Çünkü kabuguna renk veren betakarotene maddesi, kalp ve kansere karşi faydalidir.

Pirinç:E ve B12 dişinda tüm B vitaminleri ve potasyum içerir. Özellikle kolon ve bagirsak kanserlerine karşi faydalidir.Kolesterolü düşürdügünden kalbe iyi gelir.

Tuz: Vücuttaki kan dolaşimini ve sinir sistemini düzenler. Mide kanseri, kemik erimesi, kalp sorunlarina bire birdir. Ingiliz Saglik Bakanligi, halkina günde 9 gram tuzun kafi oldugunu, aşirisinin vücuda zarar verecegini açikladi.

Çay: Günde 2 bardak içilen çayla, 4 elma, 5 sogan, 7 portakal yemiş gibi kalp dostu antioksidan madde almiş olursunuz. Ingilizler, özellikle çocuklarin haftada en az 6 bardak sütlü çay içmesini öneriyor.

Ton Baligi: Kolesterol ve tansiyonu düzenler. Anemi hastaligina karşi D ve B12 vitamini içerir. Birçok kansere karşi vücudu içerdigi nikotinik asitle korur. Bir konserve ton baligi vücudun D vitamini ihtiyacinin tamamini karşiliyor.

Hindi Eti: 125 grami, vücudun günlük folik asit ihtiyacini karşilar. Folik asit, kan hücrelerinin yenilenmesine yardimci olur.

Karpuz: Bir dilimiyle günlük C vitamini ihtiyacinizin %80'nini karşilarsiniz. Içerdigi potasyum, kan dolaşimini saglar.

KANSER

Kayisi: Antioksidan olan betakaroten açisindan zengindir. Hücrelere ve dokulara zarar veren moleküllerin etkisini ortadan kaldirarak kansere karşi koruyucu etkisi vardir. Lifli oldugu için bagirsaklari koruyucudur.

Tahillar: Arpa, misir, bugday, yulaf gibi tahillar B ve E vitamini, potasyum ve kalsiyum içerir. Kanserojen maddelerin vücuttan atilmasi sürecini hizlandirir. Tahil agirlikli bir beslenme rejimi, bagirsak kanseri riskini yari yariya azaltiyor.

Fasulye: Fasulye, C vitamini ve betakaroten gibi kalp hastaligi ve kanseri önleyen antioksidanlar açisindan zengindir. B vitamini de seks hormonlarini kuvvetlendirir.

Pancar: Demir ve folik asit açisindan zengin olan pancar eski çagladan beri kan hastaliklarinin tedavisinde kullanilmaktadir. Amerikali uzmanlar pancar suyunun sarilik tedavisinde de etkili oldugunu belirtiyor.

Lahana: Kanserli hücrelerin çogalmasini önleyen karoten maddesi içerir.

Havuç: Tam 40 araştirma havuç tüketimi arttikça kanser riskinin azaldigini ortaya koymuştur. Bunun temel nedeni betakaroten, C ve E vitaminleri gibi antioksidanlar açisindan zengin oluşudur.

Nohut: Yag düzeyi düşük olan ve kolesterol içermeyen nohut kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum, bakir, manganez, betakaroten ve folik asit açisindan zengindir. Gögüs kanserine karşi korur.

Incir: Potasyum, demir ve kalsiyum içerir. Sindirim sistemine yardimci olur. Eski çaglarda kanserli hücrelerin tedavisinde kullanilan incir, modern tip tarafindan da kansere karşi koruyucu olarak öneriliyor.

Sarimsak: Bagişiklik sistemini güçlendirdigi ve kansere, yüksek kolesterole, kalp ve dolaşim sistemi hastaliklarina karşi koruyucu etkisi vardir.

Findik: Kalp krizine karşi koruyucu olan E vitamini açisindan en zengin besinlerin başinda gelir. Her gün yenilen bir avuç findik kansere ve kirişikliklara karşi koruyucudur.

Mercimek: B vitamini, demir, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve potasyum içerir. Lifli özelligi kandaki kolesterol oranini düşürür, şeker ve kalp hastalari için yararlidir.

Zeytinyagi: Içindeki omega yag asitleri, kandaki kolesterol düzeyini dengede tutar. Antioksidan özelligi olan E vitamini açisindan da zengindir. Bu sayede kalp krizi, felç, kanser ve erken yaşlanmaya karşi beyni koruyucu etkiye sahiptir.

Sogan: Bagişiklik sistemini güçlendirir. Içerdigi allicin ve sülfür; mide ve bagirsak kanserine karşi koruyucu etkiye sahiptir. Son araştirmalar kemik erimesine karşi, peynir ve sütten daha etkili oldugunu göstermiştir.

Şeftali: Teki bile insanin C vitamini ihtiyacinin yüzde 50,sini karşilayabilir. Sindirimi kolaydir. Kansere ve kalp krizine karşi koruyucu olan betakaroten açisindan da zengindir. Bir tanesinde 33 kalori vardir.

Pirinç: Pirinç mükemmel bir enerji kaynagidir. E ve B vitaminleri açisindan zengindir. Bagirsak kanserine karşi koruyucu olan pirinç, kolesterolü düşürerek kalp krizi riskini de azaltir.

Çilek: Kolesterol düzeyini düşürür ve sindirim sistemini düzenler. Ellegic asit adi verilen kansersavan bir maddeyi de içerir.

Domates: Likopen açisindan zengin ender bitkilerden biridir. Likopen, pankreas gibi çeşitli kanser hastaliklarini önleme konusunda hayati önemdedir. C vitamini açisindan zengindir ve bagişiklik sistemini kuvvetlendirir. Lifli bir besin olmasi da bagirsak kanseri riskini azaltir.

GÖZ

Misir: Zeaksantin adli bir bitkisel bileşim içerir.Bu madde yaşa bagli olarak gelişen görme bozukluklarini azaltir.

Ispanak: Antioksidan özelligi taşiyan A vitaminine dönüşen betakaroten içerir. Saglikli gözler için gereklidir. Katarakt ve diger göz tabakalarinin bozulmasina karşi lutein maddesi de içerir.Pişirdikten sonra hemen tüketin; beklemesi halinde içindeki yararli maddeler toksik maddelere dönüşebilir.

BAGIRSAKElma: Protein, vitamin ve dogal kimyasallar sayesinde sindirime yardimci olur. Sindirimi kolaylaştirir. Bagirsak sorunlari çeken kişiler için dengeleyici ve normalleştirici besin olarak nitelenirler